Zarządzanie projektami adaptacyjnymi – dlaczego zmieniłem zdanie?
Coraz częściej spotykam się z kierownikami projektów, którzy sygnalizują, że metodyki klasyczne (PRINCE2® czy PMBoK®) nie działają. Zacząłem drążyć ten temat i w zasadzie dostrzegam jeden wiodący powód takiego podejścia otóż brak dystansu do ich zastosowania. W zarządzaniu projektami istotny jest zdrowy rozsądek będący połączeniem doświadczenia, wyszkolenia, pokory, rozumu oraz inteligencji i w tym kontekście zbyt duży zachwyt wyższością metodyk klasycznych nad podejściem Agile lub też odwrotnie nie jest właściwy.
Większość osób, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie projektami doświadczyło deterministycznego podejścia korzystającego ze szczegółowych planów, wykresów Gantta, harmonogramów itp. Problem polega na tym, że wiedza o projekcie wzrasta z czasem i tradycyjne podejście nie jest w stanie nadążyć nad naturalnym pędem projektu.
Są dwie możliwości, aby wykorzystać potencjał Agile w ujęciu klasycznym: stworzyć możliwości pracy zespołom specjalistycznym (przynajmniej nie przeszkadzać im w wykonywaniu swojej pracy i koncentrować swoje działania wokół ścisłe zdefiniowanych celów danego etapu/fazy) i zwiększyć liczbę etapów/faz w ramach, których powstaną konkretne produkty o zdefiniowanych wymaganiach. W ramach firmy KMDC opracowujemy nową metodykę zarządzania projektami LEAN, cel jest oczywisty zwiększy wydajność i zainwestujmy w pracowników, którzy wypracowują konkurencyjność Naszych przedsiębiorstw.
PRINCE2® jest zarejestrowanym znakiem handlowym należącym do Cabinet Office. PMBOK® jest zarejestrowanym znakiem handlowym Project Management Institute, Inc.