Blog
-
Techniki audytu wewnętrznego – model GROW wiecznie aktualny
- 0 komentarze
Od audytora wewnętrznego oczekuje się z jednej strony nieomylności co do opracowywanych zaleceń, a z drugiej zaś wszechwiedzy. Uczciwie powiem, że poprzeczka jest na tyle postawiona wysoko, że trudno jej realnie sprostać. Inspirowany do poszukiwań i rozwoju technik prowadzenia audytu doszedłem do wniosku, że krytyczną kompetencją audytora wewnętrznego jest sztuka zadawania pytań.
-
Zarządzanie wartością – moda, konieczność, a może smutna rzeczywistość?
- 0 komentarze
Spotykając się z różnymi organizacjami coraz częściej dochodzę do wniosku, że duża grupa menedżerów już się poddała i liczy, że pracownicy niższego szczebla przejmą inicjatywę oddolną i wprowadzą modyfikację „smutnej” rzeczywistości. Są i tacy, którzy są skłonni zatrudnić konsultantów zewnętrznych i jednym warsztatem uciszyć głos własnego sumienia - licząc, że wartość sama się wytworzy i ktoś wysteruje dryfujący okręt na szerokie morze strategicznych możliwości.
-
Test windy – czyli sztuka kształtowania pozytywnego nastawienia interesariuszy
- 0 komentarze
Niezależnie jaką rolę czy to w projektach czy organizacji pełnisz, przyjdzie taki moment w którym będziesz musiał wykazać, że twoje rozwiązanie, twój pomysł na projekt, rozwój produktu, rozwiązanie organizacyjne lub techniczne jest lepsze od innych. Jeżeli uważasz, że sama argumentacja rzeczowa jest wystarczająca – jesteś w błędzie. Liczy się również czas w którym przedstawisz swój pogląd.
-
Macierz RACI – czyli delegowanie uprawnień z „głową”
- 0 komentarze
Delegowanie właściwych uprawnień w projektach jest kluczową kompetencją nie tylko kierownika projektu jak się to powszechnie uważa, lecz również komitetu sterującego (o ile został powołany) lub sponsora odpowiadającego finalnie za skuces przedsięwzięcia (ta świadomość jest niestety unikatowa, gdyż w większości przypadków transferuje się wszelką odpowiedzialność za niepowodzenia na kierownika projektu).
-
Technika BOSCARD – precyzja w podejmowaniu decyzji o inicjowaniu projektów
- 0 komentarze
Wiele organizacji z którymi mam przyjemność współpracować ma poważny problem z podejmowaniem właściwych decyzji. Słowo właściwe przybiera na znaczeniu szczególnie w odniesieniu do poszukiwania właściwej równowagi między istniejącymi rutynowymi procesami, już realizowanymi projektami i nowymi pomysłami np. dotyczącymi rozwoju nowych produktów/usług.